Szukasz ciekawego pomysłu na dekorację wnętrz? Lubisz naturę i zależy Ci na dużej ilości roślin? Zdecyduj się na ogród wertykalny.

Co to takiego?

Najprościej ujmując ogród wertykalny to duża ściana pokryta roślinnością. W zasadzie może się ona znajdować wszędzie, a do wyboru mamy bardzo duży zakres roślinności. Mniejsze ogrody, zajmujące około 1/3 ściany lub wariacje na jego temat możemy wykonać samodzielnie. Natomiast całe zielone ściany wykonywane są przez specjalne firmy.

Gdzie postawić zieloną ścianę?

ogrod-wertykalny
zdjęcie pochodzi ze strony jukogreendesign.pl

Teoretycznie ogród wertykalny można zbudować wszędzie. W praktyce jednak istnieją do tego miejsca lepsze i gorsze. Ściana, na której będziemy tworzyć ogród musi być wytrzymała, ponieważ 1m²  roślinnej konstrukcji może ważyć nawet 30 kilogramów. Ponadto, jeśli chcemy założyć tę formę ogrodu na zewnątrz, warto unikać północnych ścian. Niewystarczające naświetlenie, silne wiatry i ujemne temperatury mogą znacznie utrudnić utrzymanie ogrodu w odpowiedniej kondycji. Praktycznym rozwiązaniem jest także zbudowanie kompozycji obok źródła wody, ułatwi nam to późniejszą pielęgnację roślin.

Jakie rośliny wybrać?

Najlepiej wybrać takie rośliny, które nie są wymagające w uprawie. Niewielka ilość miejsca na rozwinięcie korzeni powoduje, że nie wszystkie rośliny sprawdzą się w takiej formie ogrodu. Warto zastanowić się nad wyborem bylin. Dzięki temu znacznie zmniejszymy nakład pracy. Jednakże warunkiem decydującym jest położenie ogrodu. Na zewnątrz musimy postawić na rośliny mrozoodporne. Do instalacji zewnętrznych najlepiej sprawdzą się rozchodniki, begonie, trzmieliny oraz rojniki. Jeśli natomiast budujemy zieloną ścianę w domu, mamy większe pole do popisu. Efektownie będą prezentować się rośliny pnące np. bluszcz pospolity czy pasiatka zwisła. W salonie czy sypialni pięknie będą wyglądać także maranta, kalatea oraz anturium. Ogród wertykalny w kuchni można zamienić w zielnik. Majeranek, kolendra czy bazylia nie tylko udekorują wnętrze, ale również przydadzą się podczas gotowania. Dodatkowo możemy posadzić także niektóre warzywa np. szczypiorek, jarmuż, rukolę.

Jak wygląda montaż ogrodu wertykalnego?

Zależy on głównie od wybranych materiałów. Do dyspozycji mamy np. plastikowe moduły lub kieszenie. Między ścianą a konstrukcją z roślinami umieszcza się warstwę izolacyjną np. z PCV. Chroni ona ścianę od wilgoci i wzmacnia całą strukturę. Panele z roślinami osadza się na wytrzymałych kratownicach. Warto zainwestować również w system nawadniania i odżywiania roślin. Cała konstrukcja z nierozwiniętymi jeszcze roślinami ma szerokość około 40 centymetrów.