Poziom studiowania w Polsce nie należy do najwyższych w porównaniu z innymi krajami Europy. Stary system nauczania oraz nacisk na teorię powoduje, iż studenci nie przyswajają wiedzy na stałe, tylko wykuwają ją na określone egzaminy i testy. Brak lub niezmiernie mała ilość zajęć praktycznych powoduje, iż przyszły pracownik nie posiada tak naprawdę żadnego fizycznego doświadczenia w swojej dziedzinie, oprócz czystej teorii – która zda się na nic, jeżeli nie posiada umiejętności działania. Powoduje to sytuacje, w których studenci po ukończeniu studiów magisterskich, muszą udawać się na kursy doszkalające, żeby w ogóle stać się atrakcyjnymi dla przyszłego pracodawcy. Dlatego też coraz bardziej popularne stają się studia magisterskie za granicą, dzięki którym jesteśmy w stanie nie tylko przyswoić dodatkową wiedzę, ale również i podszkolić poziom naszego języka lub języków. Zwłaszcza wybierając docelowy kraj, którego języka dopiero się uczymy, takie działanie przyniesie podwójne skutki.

Oczywiście decydując się na studia magisterskie za granicą musimy liczyć się z tym, iż koszty życia czy samego wynajmu mieszkania stosunkowo szybko wzrosną, w porównaniu do naszego kraju. Dlatego też, jeżeli zależy nam na ograniczeniu wydatków, warto wcześniej zrobić krótki research na temat średnich miesięcznych wydatków w danym kraju. Pozwoli nam to uniknąć rozczarowania lub zaskoczenia, a także ułatwi wybór jeśli zastanawialiśmy się pomiędzy paroma lokalizacjami. Toteż decyzja na kraje skandynawskie czy brytyjskie jest z pewnością interesująca, jednak liczyć musimy się z tym, iż będzie nas sporo kosztować. Jednym z bardziej optymalnych wyborów na studia magisterskie za granicą są Niemcy (bliska odległość oraz rozsądne miesięczne wydatki) oraz Hiszpania czy Portugalia. W tych krajach jednak, pomimo relatywnie niskich kosztów utrzymania, wymagane od nas będzie swobodne porozumiewanie się po hiszpańsku lub portugalsku, gdyż bardzo mała liczba uczelni oferuje zajęcia w języku angielskim.

Jak widać, studia magisterskie za granicą są zdecydowanie atrakcyjną pokusą, która pomoże nam się w sposób szybki i wartościowy rozwinąć, jednak liczyć się musimy ze zwiększonymi wydatkami, jednak są różne rozwiązania, polecamy zapoznać się z artykułem https://www.sp.edu.pl/studia-magisterskie-w-uk-a-w-polsce/, które zestawia podejście studiowania w Polsce oraz w UK.